<< Zpět

 • 2.4.2010 Edinburgh - třetí a čtvrtý den

  Konečně zápasy :-) Dopoledne jsme opět vydatně posnídali. Teď už jen vyčistit kopačky, zabalit věci na zápas, pár dárků a čekáme na Malcolma.
   

  Malcolm dorazil po poledni, projeli jsme celým Edinburghem až jsme dorazili na hřiště Trinity College, kde má mít zápas Matěj. Dvě hodiny před zápasem a zatím nikde nikdo :-) Tak se jdeme projít po hřišti, chvíli koukáme na pozemkářky a poté zpátky k šatnám. Naštěstí již dorazilo pár hráčů, všichni se hodně diví, že rozhodčí je již na zápase 1,5h předem :-) Matěje necháváme osudu a místním hráčům a míříme do komplexu Edinburgh University. Projíždíme kampusem, místním parkem až se ocitáme ve velkém areálu, kde jsou shromážděna všechny sportoviště pro studenty. Pozemní hokej, ragby, umělka pro fotbálek a další.
   
  Trinity College - Ross High 32:16 – Matěj Rázga
  Z předzápasové přípravy bych vypíchnul jen komunikaci s kapitánama obou mužstev, kdy jsem jim zdůrazňoval, že pokud něco budou potřebovat, tak slyším jenom na angličtinu a ne skotsky. Ne vždycky se jim to povedlo.. Zápas začal ve tři hodiny místního času a poměrně slušné návštěvy (něco kolem 60 lidí). Z počátku měl dost navrh tým z Ross High, což je tým který už hrával Skotskou nejvyšší soutěž, ale pak 5 let v kuse padal a teď se opět škrábe nahoru. Na jejich přístupu k zápasu to bylo vidět, prostě větší profesionalita. Zhruba po 20-ti minutách se hra vyrovnala a Trinity College začala s balonem. Nutno podotknout, že byl velmi silný vítr a hráči Trinity hráli první půli proti němu. Postupem času získavali hráči Trinity převahu a poločas vyhráli 12:6. V druhé půli už byli hráči více unavení a tempo hry nebylo takové jako v první půli, což vyhovovalo Trinity, jelikož hráli po větru. Co mě překvapilo, tak všechny pětky padli většinou z křídelních prostorů. Obě mužstva dominovala v rucku, maul jsem viděl za celý zápas tak 3x. A zároveň bylo markantně vidět, že se spíš zaměřují na otevřenou hru než statické fáze. Co se mě týka, tak jsem se celý zápas potýkal s borcením mlýnů a nedařilo se mi to během celého zápasu vyřešit. V první půli jsem dal po jedné žluté kartě na každé straně za opakované přestupky mužstva a v podstatě byl klid. Vzhledem k tomu, že pomezní rozhodčí zde byli jen kvůli mávání autů, tak jsem se snažil spíš "krýt záda" než za každou cenu vidět balon, takže během celého zápasu došlo jen ke dvoum menším potyčkám a ty nebylo potřeba řešit karetně, ale pouze napomenutím.
   
  Co se rozboru týče, tak bych prvně chtěl říct, že mít vůbec tu možnost rozebrat s někým nestranným váš zápas je perfektní. S Bobem (můj coach) jsme hodně řešili mlýny, kde jsme se dobrali chyb a řekli si na co je důležité dávat pozor a co já jsem opomenul. Bavili jsme se také o tom, že tam občas chyběla prevence, ale to bylo způsobeno tím, že jsem přecejenom odpískal ještě málo zápasů v angličtině. A rozebírali jsme i postavení při Rucku/Maulu.
   
  Edinburgh University - RHC Cougar 18:19 (8:7) – Štěpán Čekal
  Výkop začíná přesně ve tři hodiny. V první půlce velmi vyrovnané utkání, RHC má o dost silnější roj, vysokoškoláci naopak rychlý a agresivní útok. Každé mužstvo dalo po jedné pětce. Na začátku utkání velmi vysoká disciplína obou družstev, minimum TK, dvě žluté karty, po jedné každému družstvu. RHC dostalo ŽK za opakovanou vysokou skládku, vysokoškoláci naopak za atak ve výskoku pro míč. Od začátku se potýkám s kapitánem vysokoškoláku, který se mně chodí ptát na každé rozhodnutí. Nakonec celou diskusi ukončím s vysvětlením, že každé rozhodnutí doopravdy rozebírat nebudeme :-) V druhé půlce začali hrát vysokoškoláci sami na sebe, čehož RHC využili ke kontrole zápasu a pomalému zvyšování náskoku. Pět minut před koncem stav 11:19. Po fatální chybě útoku RHC - předhoz - zpomalení hry - čekání na písknutí - kapitán vysokoškoláků rychle sebral míč ze země a položil pětku.
   
  RHC hodně znervózněli, opět se provinili skládku za krk - ŹK - a dali obrovskou šanci teamu EA obrátit skóre v poslední minutě. Kopáč se ale netrefil. Závěrečný hvizd a konec utkání.
   
  Po zápase sprcha a rozbor utkání s Malcolmem. Před zápasem jsem Malcolma požádal o tři základní věci - výhoda (zejména zpětná), používání píšťalky a mé pozice. Dostal jsem kompletní rozbor utkání, vždy zhodnocení celé oblasti a poté rozbor jednotlivých aspektů. Například - použití píšťalky - výborné použití - barva tónu, délka, správné použití. Co je možné ještě zlepšit - ještě větší délka písknutí při pětce - je to to nejdůležitější co se na hřišti může stát :-) Celý rozbor posílám v příloze. Pro rozvoj rozhodčího super podklad, na který se můžu zaměřit, stejně tak další coach při assesmentu.
   
  Po zápase míříme do klubových prostor dalšího teamu - Magget RFC (Matěji nepamatuješ si název?), který slavil postup do play-off.
  Krátké občerstvení - předání dárků Malcolmovi a Bobovi za to, jak se o
  nás postarali a jejich koučing. Dostáváme trička edinburghské rozhodcovské unie, tentokráte se dostalo i na Matěje :-) Večer míříme s Malcolmem do města s místní vyhlášené hospody. Zde se setkáváme s dalšími rozhodčími. Diskutujeme dnešní zápasy, večeříme a do půlnoci jsme na hotelu :-)
   
  Poslední den rychle balíme, v centru na kupujeme pár dárků a potom už jen letiště a hurá domů.  
   
  Závěrem bychom chtěli říct, že přejeme každému tuto zkušenost!
   
  Štěpán & Matěj


Powered by © Innoxia WebCreatio 0.2.7-rc5