<< Zpět

 • Obrázek 8.11.2006 IRB nasazuje tvrdší metr

  V úterý 31. 10. proběhla v Lensbury pravidelná schůzka rozhodčích IRB s Manažerem rozhodčích IRB Paddy O´Brienem. Tato schůzka slouží k nastavení metru pro podzimní sérii "testů". Hlavním tématem této schůzky bylo jak potlačit šlapání a nepřiměřené debaty hráčů s rozhodčími.

  Paddy O´Brien řekl, že bylo diskutováno nevybíravé dupání a že rozhodčí byli instruováni, aby potírali nepřiměřené používání nohou na tělech ležících hráčů.

  Hráč, který chce použít nohy pro získání míče, musí jít přímo pro míč a nejen šlápnout na hráče ležícího na zemi. Tato situace byla posuzována rozhodčími velmi shovívavě. Nyní by tato akce měla být trestána jako závážný přestupek, podobně jako "spear tackle" (skládka hlavou dolu). Rozhodčí by měl při zvažování trestu začít u červené karty a z toho slevovat.

  Vzhledem ke nárůstu dotazů a debat nad jednotlivými rozhodnutími rozhodčího během zápasu přistoupilo IRB k "nulové toleranci" debatujících hráčů. Toto se zejména týká volných a trestných kopů a udělení karet. Tímto rozhodnutím by mělo být zamezeno nárůstu diskusí a zároveň zpomalování zápasu.

  To znamená, že pokud rozhodčí nařídí VK nebo TK, tak se musí mužstvo okamžitě vrátit na 10m. I když je obvyklé, že kapitán může požádat rozhodčího o vysvětlení jistého rozhodnutí, ne však každého. Zvítězit by měl však zdravý rozum a rozhodčí podá své vysvětlení pokud to považuje za vhodné při nejbližším přerušení hry (aut nebo ošetření).

  Rozhodčí byli také instruováni, aby sledovali použití hrubé (foul) mluvy vůči soupeři. I tyto přestupky budou trestány TK, pokud bude toto chování evidentní.

  Uvidíme tedy, jak se rozhodčí v testech s tímto popasují. Vzhledem k tomu, že IRB bude tuto směrnici dále distribuovat na jednotlivé Unie, bude tato uvedena v praxi v našich soutěžích nejspíše od jarní sezóny.

  TomasRef


Powered by © Innoxia WebCreatio 0.2.7-rc5