<< Zpět

• Obrázek 9.4.2007 Zpráva Tomáše Breburdy z Chorvatska

Poslední březnový víkend, jsem měl tu možnost, jako nový člen rozhodčích FIRA-AER skupiny B, rozhodovat jako hlavní rozhodčí, zápas Divize B Chorvatsko-Lotyšsko. Na tento zápas jsem byl nominován už před pár měsíci. Věděl jsem, že to bude můj v pořadí druhý mezinárodní zápas v rugby 15, a také že pojedu poprvé bez mých pomezních kolegů z Čech.

Vypravil jsem se přes Vídeň do Splitu, kde na mě čekal řidič společně s delegátem tohoto utkání Michelem Debetem ze země galského kohouta. Po cestě do místa konání zápasu, do Makarské, jsem zlehka konverzoval mou angličtinou s delegátem a probírali jsme sobotní zápas. Jeli jsme rovnou na hřiště, abychom si prohlédli trávník a zázemí stadionu, pak na hotel, který byl nedaleko a rovnou na společnou večeři s funkcionáři obou týmů, kde jsme také probírali podrobnosti k zápasu.

Byla sobota dopoledne a zápas začínal až v 16 hodin, tak jsem se dopoledne proběhl po makarské riviéře a trochu se protáhl a ve 14:00 odešel spolu s delegátem na hřiště, bylo to asi dvacet minut pěšky.

Po vyslechnutí obou státních hymen zápas začal. Hra byla ze začátku hodně vyrovnaná, ale Lotyši postupem času si vytvářeli mnohem větší převahu na hřišti, která vyústila v jejich první pětku. Během první půle jsem byl nucen udělit první kartu a to červenou, hráči Lotyšska, který kopl ležícího chorvatského hráče do hlavy. Během první půle, přesto že Lotyši hráli ve čtrnácti několikrát skórovali a zápas byl skoro rozhodnutý, přesto jsem ve druhém poločase musel ještě udělit na obou stranách po jedné žluté kartě za úder pěstí do obličeje a technický přestupek proti pravidlu 10 m při rychlém rozehrání TK. Konečný hvizd mé píšťalky určil, konečný výsledek 7:27 ve prospěch Lotyšů.

Po zápase jsme s delegátem Debetem vyplnili potřebné dokumenty k utkání a on mi poblahopřál k předvedenému výkonu. Po cestě do hotelu a na závěrečnou recepci mne ještě zastavil na silnici anglicky hovořící manželský pár a pochválil mě, jakým způsobem jsem zápas rozhodoval, a ptal se, odkud jsem. Manželé říkali, že jsou z Anglie a že zde byli na dovolené. Když jsem jim řekl, že jsem z České republiky,byli překvapeni a popřáli mi další ragbyové úspěchy.