<< Zpět

 • Obrázek 14.2.2007 Ženy prolamují tabu

  IRB je pod novým manažerem rozhodčích Paddy O´Brienem velmi vstřícná a otevřená při nominacích rozhodčích. Nominace se již netýkají pouze mužů, ale do mužských turnajů se začínají prosazovat i ženy.

  Na Womens RWC v Kanadě na podzim 2006 rozhodovalo 12 rozhodčích, z čehož byli pouze 4 muži. K osmi ženám, které byly nominovány pro řízení utkání, v průběhu turnaje ještě přibyly další 4 ženy, které byly původně nominovány pouze jako pomezní rozhodčí. V Kanadě rozhodovala také Kerstin Ljungdahl (GER), která byla v Praze při ME žen v roce 2004.

  K velkému zlomu však došlo o minulém víkendu při turnaji světové série IRB Sevens v San Diegu (USA), kde jedním z rozhodčích byla účastnice podzimního WRWC Dana Teargargen (USA).

  Další ženou, která se dostane do čistě mužského světa ragby, je Sarah Corrigan (AUS), která díky svému velmi dobrému výkonu na WRWC, kde rozhodovala semifinále Anglie - Kanada a zápas o 3. místo, si řekla o nominaci na IRB U19 World Cup.

  V Česku máme v řadách rozhodčích zatím pouze Radku Waitovou, která je pravidelně nasazována jako pomezní rozhodčí pro zápasy KB Extraligy, KB 1. ligy a CP Juniorů. Radka je zatím jedinou ženou, která se prosadila v Česku až do nejvyšší soutěže, ikdyž zatím jen s praporkem. Své nabyté znalosti pravidel dále předává ženám a mládeži ve Spartě, kde také trénuje.

  Věříme, že Radka nebude poslední ženou, která se věnuje rozhodování. Některé další se již pohybují po našich hřištích, i když zatím ještě bez licence. Třeba vidina možné účasti na turnaji IRB Sevens nebo IRB U19 bude motivací pro další adeptky pískání.

  TT, Planet-Rugby, 14. 2. 2007 


Powered by © Innoxia WebCreatio 0.2.7-rc5